להתאים את הפרוייקט ללקוח

בזמן התפוצצות הבועה ב-2001 עבדתי בחברה גדולה מאוד, וכל יום היה נפתח במיילים מחברים שמחפשים עבודה. עם כל הצער, ידעתי שבחברה שלי רק מפטרים וכל הגיוסים הוקפאו, ובכל זאת העברתי את קורות החיים מידי יום לתיבת הדואר של מחלקת משאבי אנוש.

יום אחד פנה אליי חבר עם בקשה להעביר קורות חיים. העברתי אבל הסברתי שבמצב הנוכחי אין כמעט סיכוי לגיוס. ואז החבר שאל אם יעזור שהוא יגיע למשרדי החברה ויציג את עצמו בכל זאת. "למי?" שאלתי. "למנכ"ל". (לזכות הבחור יאמר שהוא היה חייל משוחרר באותה תקופה)

כל מי שעבד אי פעם מול חברה גדולה יודע שאי אפשר להגיע לקבלה (של איזה בניין?) ולבקש להיפגש עם המנכ"ל. גם פגישה עם נציג משאבי אנוש ללא תיאום אינה פשוטה (כי יש מאתיים). בחברות גדולות זה פשוט לא עובד ככה.

אם זה כל כך ברור כשמדובר בחיפוש עבודה, מדוע זה לא ברור כשמדובר בניהול פרוייקטים?

גם בניהול פרוייקטים יש דברים שעוברים מול חברות קטנות, אבל נופלים כשזה מגיע ללקוחות הגדולים. לכן כשמתחילים פרוייקט מול לקוח Enterprise כדאי לוודא שהפרוייקט והמוצר מותאמים לחברה בסדר גודל הזה.

ארגון

איזה מחלקות בארגון צריכות להיות מעורבות במהלך הפרוייקט ובסיומו? איזה מחלקה אמורה להשתמש או לתפעל את המוצר? האם נדרשת לכך הכשרה מיוחדת, אם כן, האם ההכשרה נכללת בהדרכות עתידיות לעובדים חדשים? האם בעלי התפקידים הנדרשים קיימים בארגון (למשל ניהול מדיה חברתית- תפקיד שלא היה קיים קודם), האם צריך להקים צוות חדש וייעודי כחלק מהפרוייקט?

כבר היו מקרים של מוצרים שנכשלו אחרי שהאדם היחידי שידע לתפעל את המוצר עזב את החברה, או פרוייקטים שהתעכבו כי לא נמצא האדם בארגון שאמור למלא את הפונקציה המיועדת. מנהל פרוייקט טוב צריך לזהות את הסיכונים האלו, כי בחברות גדולות, אי אפשר לתפוס את האדם הבא שעובר במסדרון ולהפיל עליו "נוסף על תפקיד".

תהליכים

בחברה גדולה לכל עובד יש תפקיד מוגדר ואחריות מוגבלת. לכן מערכת עם ממשק ניהול צריכה גם לתמוך במספר משתמשים עם הרשאות שונות, וגם בתהליכי אישור, למקרים בהם פעולות של עובדים צריכות לעבור אישור מנהל, או מתבצעות במחלקות שונות. אם, לדוגמה, למערכת יש סטטיסטיקות (וכדאי שיהיו) צריך להציג נתונים שונים לדרגים שונים ולמחלקות שונות.

המוצר צריך להתאים לארגון כמו כפפה ליד. גם אם זה אומר שצריך להתעסק בתחום הפחות מרתק וטכנולוגי של הנדסת תהליכים.

פוליטיקה ארגונית

יש לכם מוצר שעתיד לייעל את העבודה של מחלקה בארגון? המכירה תהיה קלה, אבל הפרוייקט עלול להימשך לנצח. במיוחד אם ראש המחלקה שצריך לייעל הוא זה שצריך לאשר את הפרוייקט, אך לא הוא יזם אותו…

כך גם בפרוייקט שעלול לעלות למחלקה מסויימת בתוספת עבודה. אם מנהל המחלקה הוא לא זה שהזמין את הפרוייקט, ייתכן שהפרוייקט יסבול מעכובים וכדאי לראות זאת כסיכון אפשרי.

(אין בנאמר לרמוז על אף חברה ספציפית)

טכנולוגיה

חברות גדולות, שעובדות מול עשרות או מאות ספקים, לא יכולות להעסיק אנשי תפעול ששולטים בכל הטכנולוגיות שבשוק. אז גם אם החלטתם שטכנולוגיה מסויימת היא זאת שתביא לביצועים הטובים ביותר,  אם היא לא מוכרת ללקוח, הוא יעדיף את הביצועים הפחות טובים על העלות הנוספת של הכשרה וגיוס אנשי תפעול שמכירים את התשתית החדשה.

יש גם מקרים שחברות שמעוניינות לקדם את הטכנולוגיה שלהן מספקות ללקוחות הכשרות חינם, ובלבד שייאלצו את הספקים שלהם להשתמש בטכנולוגיות שלהן.

כדאי לוודא שהמוצר לא תלוי תשתית (מי אמר ענן?) ויכול לעבוד על מערכות הפעלה/ DB / ציוד תקשורת שונים.

ממשקי משתמש

גדולים וחכמים ממני כתבו על UI ו-UX. לא אוסיף על החשיבות של ממשקים אינטואיטיביים ונוחים. רציתי להתייחס לצד אחר. חברות גדולות מגייסות אנשים על פי היכולות הנדרשות בתפקיד. מוצר שצריך להיות מתופעל על ידי עובדים צריך להתאים ליכולות הנדרשות. נשמע בסיסי אבל היו מקרים.

למשל, מערכת באנגלית לשימוש פועליי ייצור, שאינם נדרשים ליכולות באנגלית. ממשק עתיר אחוזים וגרפים אותו אמורים להבין עובדים שנדרשו לתעודת בגרות בלבד (מאמר מוסגר- בצרפת התגלה בסקר ש-30% מהאוכלוסיה אינם מבינים אחוזים) . דוחות סטטיסטיקה על ביצועי מערכת עתירים בגרפים עם מונחים טכנים להנהלה הגבוהה שמעוניינת רק בגרף של הרווחים בעמוד האחרון.

יש אספקטים נוספים לעבודה מול חברות גדולות, אבל אשאיר אותם לפוסטים הבאים. הכי חשוב לזהות את הסיכונים מראש, ולהגיע מוכנים ללקוח.

פוסט זה פורסם בקטגוריה B2B, לקוחות, מוצר, ניהול פרוייקטים, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s